Acasa Blog Cum cumperi prin leasing financiar o masina din Europa
leasing masini din europa

Cum cumperi prin leasing financiar o masina din Europa

Tot mai multi romani aleg sa isi achizitioneze un autoturism nou prin leasing financiar din tarile Uniunii Europene datorita preturilor mult mai accesibile dar si a complexitatii de modele ce pot fi gasite.

Iata cateva dintre motivele pentru care ai putea sa optezi pentru varianta de a-ti cumpara o masina din Europa.

Preturi mai avantajoase

In unele cazuri preturile pentru masinile din Europa pot fi mult mai mici decat preturile pentru aceleasi modele care sunt vandute in Romania.

sadar daca stii deja care este modelul de masina pe care ti-l doresti tot ce ai de facut este sa faci o comparatie intre preturile din Romania si preturile din Europa. Astfel iti vei da seama care este cea mai buna varianta pentru tine.

Gama mult mai larga de optiuni

In timp ce in Romania poti fi destul de limitat atunci cand vine vorba de alegerea modelului preferat, in tarile din Europa poti gasi o diversitate mult mai mare de optiuni din care poti alege si care pot fi disponibile pentru cumparare chiar daca te afli in Romania.

Masini mai noi

De cele mai multe ori romanii care opteaza pentru achizitia unei masini din Europa se pot bucura de masini mult mai bine intretinute si mai noi datorita faptului ca in tarile Uniunii Europene se obisnuieste ca masina sa se schimbe la un interval de timp foarte scurt, ceea ce inseamna ca masinile achizitionate din Europa pot fi mult mai noi decat daca ai cumpara o masina din Romania.

Cum iti cumperi o masina prin leasing financiar din Europa?

Achizitia unei masini este o investitie care presupune un buget destul de mare asadar, atunci cand iti doresti sa ai parte de o masina luxoasa sau pur si simplu de un model mai nou iesit pe piata poti opta pentru varianta de a o achizitiona prin intermediul leasingului financiar.

Leasingul financiar – o optiune buna daca nu ai buget suficient

Cumpararea unei masini prin leasing financiar poate fi o optiune foarte buna daca iti doresti o masina noua sau una de ultima generatie, dar nu ai suficienti bani pentru a o cumpara in acest moment.

Iar daca o achizitionezi din Europa poti sa te orientezi chiar catre modele mult mai performante sau mai luxoase, la preturi mai bune.

Leasingul financiar este o optiune atractiva si atunci cand vrei sa conduci o masina noua la fiecare 3 sau 4 ani fara a avea grija de a o revinde sau face fata costurilor de intretinere a unei masini vechi.

Leasingul financiar este acea modalitate de finantare prin care poti obtine acea masina noua sau de lux pe care ti-o doresti fara a fi nevoit sa achiti tot pretul masinii in momentul in care o alegi.

Daca doresti sa cumperi o masina din Europa prin leasing financiar exista cativa pasi pe care trebuie sa-i urmezi.

Alegeti o masina si opteaza pentru un dealer autorizat

Primul pas pe care il ai de facut pentru a-ti achizitiona masina prin leasing financiar din Europa este sa decizi care este masina pe care doresti sa o cumperi si sa gasesti acel dealer autorizat care sa o vanda. Nu poti cumpara masina prin aceasta metoda de finantare de la orice dealer auto.

Asigura-te ca dealerul are experienta in vanzare masinilor prin leasing financiar si ca iti ofera un pret bun pentru masina pe care ti-o doresti.

Aplica pentru un contract de leasing

Dupa ce ai gasit masina si dealerul auto trebuie sa aplici pentru dosarul de leasing si pentru a obtine contractul de leasing financiar, prin care iti poti achizitiona masina dorita.

Acest lucru implica completarea anumitor documente care pot include atat informatii personale cat si istoricul veniturilor sau creditelor tale.

Asteapta aprobarea dosarului

Ca in cazul oricarei optiuni de finantare si in acest caz va trebui sa astepti ca dosarul tau sa fie aprobat dupa ce ai completat toate informatiile necesare.

Acest proces poate dura cateva zile in functie de complexitatea cazului tau.

Semneaza  contractul de leasing si plateste avansul

Dupa ce ti s-a aprobat dosarul de leasing vei primi la final un contract pentru a-l semna. 

Asigura-te ca citesti cu atentie toate clauzele si ca pui intrebarile necesare inainte de a semna, daca ceva nu iti este clar.

Dupa semnarea contractului va trebui sa platesti un avans, iar ulterior sa continui cu ratele lunare pentru leasing

Incheie tranzactia si intra in posesia masinii

Acum ca ai semnat contractul de leasing si ai platit avansul, tot ce ai de facut este sa primesti masina pentru care ai optat si sa o inmatriculezi in Romania.

Cu BCCH AUTO scapi rapid de toti acesti pasi

In cazul in care iti doresti sa iti achizitionezi o masina din Europa si sa scapi de tot acest proces destul de lung si complex, alegand sa iti achizitionezi autoturismul prin BCCH Auto Switzerland, tot ce ai de facut este sa iti alegi modelul preferat iar de restul ne ocupam noi.

Mai mult decat atat iti oferim inclusiv garantie, iti spunem la dispozitie istoricul autoturismului si te bucuri inclusiv de servicii premium precum consultanta la inregistrarea numarului masinii, garantie extinsa, revizie gratuita, livrare la tine acasa sau achizitia masinii prin serviciul de buy back.

In plus daca iti vei achizitiona masina prin intermediul serviciilor noastre, echipa noastra de profesionisti te va ajuta cu toti acesti pasi si iti vom putea aduce orice masina iti doresti datorita parteneriatelor noastre externe cu dealeri autorizati din Uniunea Europeana.

Distribuie articolul:
Sorin Cârstea

Sorin este un profesionist experimentat și pasionat în domeniul vânzărilor și reparațiilor autovehiculelor rutiere, cu peste 35 de ani de experiență în industrie. A deținut poziții de conducere în cadrul unor dealership-uri de renume și a contribuit la dezvoltarea unor proiecte inovatoare în domeniul auto. Acum, Sorin aduce această expertiză și pasiune în cadrul echipei BCCH Group Switzerland, continuând să exceleze în domeniul său.

Categorii

Articole recente

cele mai rare masini din lume min
Cele mai rare masini din lume
Citeste mai mult

cea mai vanduta masina din lume
Cea mai vanduta masina din lume
Citeste mai mult

masini de familie cu 7 locuri
Cele mai bune masini de familie cu 7 locuri pentru calatoriile tale
Citeste mai mult

top marci auto electrice
Top marci auto electrice in 2024
Citeste mai mult

Despre noi

BCCH Auto Switzerland
Automobile de lux noi si rulate
Echipa BCCH Auto Switzerland ofera clientilor consultanta necesara achizitionarii unui autovehicul din stocul propriu sau la comanda de oriunde din tarile Uniunii Europene. Angajamentul echipei noastre este acela de a oferi un nivel inalt al calitatii serviciilor si autovehiculelor vandute.
Vezi cele 2726 masini
Urmăriți-ne activitatea:
Copyright © 2024 BCCH Group Switzerland AG. Toate drepturile rezervate.
BCCH Auto Switzerland este o marcă a societățtii BCCH Group Switzerland AG
Sediu social: Calea Bucureștilor 289 Otopeni, 075100, România
Nr. de înregistrare la Registrul Comerțului J23/4957/2022, CUI RO41848769
Apeleaza
Solicita oferta BCCH
Comanda masina